25 Mar 2020

Încă patru decese ale unor persoane infectate cu noul coronavirus

Au fost înregistrate încă patru decese ale unor persoane infectate cu noul coronavirus, numărul deceselor la nivel național ajungând la 12.

Este vorba despre:

• Bărbat , 59 ani, pacient Spitalul Județean de Urgență Suceava, fără posibilă expunere
    precizată. Data deces: 22/03/2020
  • Femeie, 80 ani, pacientă în Spitalul Județean de Urgență Suceava, fără posibilă expunere precizată. Data deces: 23/03/2020
  • Bărbat, 71 ani, pacient Spitalul Județean de Urgență Suceava, fără posibilă expunere precizată.Data deces: 23/03/2020

Cei trei pacienți au fost confirmați pozitiv la COVID 19 în data de 23 martie 2020, atunci când s- au primit rezultatele probelor de laborator. Toți cei trei pacienți aveau afecțiuni medicale cronice pre- existente ( boli cardiovasculare, diabet).

Cel de-al 12 caz este un bărbat, 74 ani, din județul Ialomița, internat la Bacău în Spitalul Comănești, secția ATI, unde a primit oxigen pe mască. Bărbatul a manifestat simptome în 19 martie a.c. și a fost internat în 22 martie a.c. în stare gravă. Pacientul suferea de obezitate, HTA, și insuficiență renală cronică.