18 Mar 2020

Izolarea la domiciliu este obligatorie pentru cei veniți din străinătate. Care sunt țările cu risc major?

Dragi locuitori, vă rugăm să dați dovadă de spirit civic și să veniți în ajutorul autorităților în lupta pentru stoparea infectărilor cu COVID- 19.

Persoanele, care în aceste zile vin din străinătate, sunt OBLIGATE să se autoizoleze la domiciliu. Este important să informați autoritățile în legătură cu zona din care veniți, pentru a se putea lua măsurile necesare în funcție de fiecare caz în parte.

Mai jos vă prezentăm țările cu risc major de COVID – 19.

Zone roșii ( carantină):

• Republica Populară China –regiunea Hubei
  • Italia –întreaga țară
  • Coreea de Sud–Daegu (oraș) și Cheongdo (județ)
  • Iran –întreaga țară

State cu peste 500 de cazuri confirmate de infecție cu coronavirus Covid-19 (izolare la domiciliu):

• Australia
  • Austria
  • Belgia
  • Canada
  • Coreea de Sud ( restul țării)
  • Danemarca
  • Elvetia
  • Franta
  • Germania
  • Japonia
  • Malaezia
  • Marea Britanie
  • Norvegia
  • Olanda
  •  Republica Populara China (Restul tarii)
  • Spania
  • Statele Unite ale Americii
  • Suedia

Sursa: Institutul Național de Sănătate Publică ( listă actualizată la 18.03.2020).

Pentru orice problemă de sănătate pe care o întâmpină, persoanele aflate în autoizolare pot apela Centrul Județean de Coordonare și Conducerea a Intervenției, la telefoanele: 0244/515.934 și 0244/541.438. De asemenea, pot apela Direcția de Sănătate Publică Prahova, telefon: 0745.633707.

Pentru orice alte probleme care țin de traiul de zi cu zi, Primăria Comunei Vadu Săpat vă stă la dispoziție, direct prin reprezentantul său legal. În toată perioada de autoizolare, puteți cere ajutorul telefonic, direct primarului Constantin Iliescu, telefon: 0730.122.527.

Pentru binele întregii comunități, vă rugăm să respectați regulile impuse la vinel național. Stați în casă!