30 May 2020

Puteți consulta broşura de admitere în învăţământul liceal, profesional de stat şi învăţământul dual.

brosura_2020

Broșura oferă informaţii legate de admiterea în învăţământul liceal, învăţământul şi învăţământul dual şi reprezintă un ghid util atât pentru absolvenţii clasei a VIII-a, cât şi pentru părinţii acestora, în vederea orientării şcolare pentru clasa a IX-a. Sunt prezentate rutele educaţionale care pot fi urmate, profilurile de pregătire, condiţiile de admitere etc.

Acest document este editat de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti prin Comisia de Admitere a Municipiului Bucureşti şi este distribuit gratuit tuturor absolvenţilor clasei a VIII-a din anul şcolar 2019-2020.

Pe lângă versiunea tipărită a revistei, versiunea electronică a acesteia se poate descărca de AICI.

Broşura cuprinde şi calculul mediei de admitere, calendarul admiterii pentru învăţământul profesional de stat, modelul de fişe de înscriere.