Ziua Copilului în Vadu Săpat. FOTO

În comuna Vadu Săpat, din județul Prahova, Ziua Copilului a fost sărbătorită în avans, micuții din localitate având parte de foarte multe surprize realizate de reprezentanții primăriei cu ajutorul sponsorilor.

Toți elevii școlii gimnaziale din Vadu Săpat s-au distrat și s-au jucat, participând la o serie de competiții. S-au întrecut la ștafetă, au desenat pe asfalt, iar băieții s-au duelat într-un meci de mini-fotbal.

Nu au existat învinși, toată lumea fiind câștigătoare datorită atmosferei create. Toți participanții au fost recompensați cu diplome, medalii și cupe.

Pe parcursul distracției, au intervenit și prichindeii de la grădinița din comună, veniți împreună cu părinții pentru a se bucura de această zi specială.

La final, absolut toți copiii prezenți au primit din partea administrației locale câte o pungă cu dulciuri.

„Evenimentul a fost posibil datorită sponsorilor, cărora le mulțumesc pe această cale. Educația este importantă pentru noi și încercăm prin tot ceea ce facem să contribuim la dezvoltarea acestui sector. De exemplu, pentru școala din localitate avem în derulare două proiecte care au în vedere modernizarea unității de învățământ. Totodată, facem demersurile necesare pentru a putea implementa un alt proiect care urmărește consolidarea și eficientizarea energetică a clădirii în care funcționează grădinița din localitate. Este important ca toți copiii să învețe și să aibă acces la mijloacele necesare pentru a face acest lucru. Noi de străduim să le punem la dispoziție, la nivelul comunei Vadu Săpat, o școală modernă și o grădiniță cât mai dotată”, a transmis primarul Adrian Tăbîrcă.

La sărbătoarea în avans a Zilei Copilului, alături de primarul comunei și de viceprimarul Ioan Ghinea, au participat și mai mulți părinți și bunici din localitate, dar și o parte dintre cadrele didactice de la școală.